Oświetlenie blatu w kuchni - jak wykonać samodzielnie?

Power Light i Deco Light to uniwersalne systemy liniowego oświetlenia LED, których głównym przeznaczeniem jest doświetlenie blatów kuchennych, półek, barków oraz gablot. Proponowane przez nas systemy zostały tak zaprojektowane, aby do minimum uprościć montaż. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który krok po kroku pokazuje jak samemu zamontować oświetlenie podszafkowe we własnej kuchni.

Jak samemu dobrać i zamontować oświetlenie podszafkowe do mebli kuchennych !

.... zapraszamy do zapoznania się z poniższym opisem.

 

Oświetlenie wykonamy w typowym segmencie kuchennym z oferty firmy Gawin. Nad blatem, który chcemy oświetlić, zawieszone są cztery typowe szafki o wymiarach 60cm, 30cm, 80cm, 60cm. Do tych szafek zamontujemy system oświetlenia Power Light firmy NEO-LED.

meble-gawin

Zanim przejdziemy do doboru komponentów i montażu oświetlenia, chcemy zwrócić Państwu uwagę na bardzo istotną kwestię dotyczącą montażu oświetlenia podszafkowego w meblach kuchennych. Ideałem byłoby zastosowanie jednej długiej oprawy LED - o którą często Państwo pytają naszych specjalistów - oprawę tego typu jak najbardziej możemy dla Państwa wykonać pod wymiar - maksymalna długość to 200cm. Montaż tego typu oprawy jest jednak możliwy tylko wtedy, kiedy dno szafek w meblach jest zupełnie równe. W większości przypadków, w gotowych systemach mebli kuchennych, boki szafek wystają nawet do 2mm (A) poza dno szafek wiszących, znacznie komplikując montaż jednej długiej listwy. Powyższą sytuację pokazują trzy poniższe zdjęcia segmentu który oświetlamy.

2

.. i właśnie dlatego stworzyliśmy dla Państwa systemy Power LIGHT i Deco LIGHT , które w łatwy i szybki sposób pozwolą Państwu oświetlić miejsce robocze blatu kuchennego!

1. Dobór komponentów.

W naszym segmencie mamy dwie szafki o szerokości 60cm, jedną szafkę o długości 30cm i jedną o długości 80cm. Do szafek tych dobieramy dwie oprawy Power Light o długości 56cm, jedną o długości 26cm i jedną o długości 76cm. Długości opraw systemu Power Light zostały tak dobrane, aby idealnie pasowały pod typowe szafki. Długości opraw uwzględniają użyteczną powierzchnię szafki pomniejszoną o wystające elementy ścianek bocznych. Aby samemu dobrać długości opraw do swoich mebli należy zmierzyć szafki i na podstawie pomiarów dobrać oprawy Power LIGHT zgodnie z poniższą tabelą.

Szerokość szafki [cm] Długość oprawy Power Light [cm]
30 26
40 36
50 46
60 56
80 76
90 86
100 96

Poniżej skompletowany przez nas zestaw oświetlenia Power LIGHT, który zamontujemy w naszych meblach. Oprócz opraw LED (1) dobraliśmy jeszcze zasilacz (2), magistralę zasilającą (4) oraz włącznik oświetlenia (3). Zasilacz należy dobrać w taki sposób, aby jego moc była większa od mocy pobieranej przez oprawy do niego podłączone. Magistrala potrzebna jest do łatwego połączenia opraw z zasilaczem - pojedyncza magistrala pozwala połączyć do zasilacza cztery oprawy - w przypadku większej ilości opraw na jednym zasilaczu należy zastosować kolejną magistralę łącząc ją z poprzednią. Wówczas maksymalna ilość opraw podłączona do magistral = ilość magistral x 3 + 1

power-light-zestaw 6

2. Dobór narzędzi

- jak pokazano na obrazku poniżej, potrzebne będą następujące narzędzia: wiertarka, wiertło o średnicy 10mm, miara, oraz pistolet do klejenia na gorąco.

7

 

3. Montaż oświetlenia Power LIGHT

- wiercimy otwór o średnicy 10mm w dnie szafki - w naszym przypadku zadecydowaliśmy, że koniec oprawy wypadnie 4,5cm od krawędzi dolnej płyty

8

 

 

- przez wywiercony otwór przeciągamy przewód oprawy Power Light

 

10 11

- czyścimy suchą szmatką lub chusteczką z kurzu dno szafki i następnie zrywając papier zabezpieczający taśmę, którą pokryta jest od spodu oprawa, przyklejamy ją do dna szafki - tą czynność wykonujemy precyzyjnie i uważnie pilnując, aby oprawa była zatwierdzona równolegle do krawędzi szafki ! Listwę LED przyklejamy w taki sposób, aby zakryła ona otwór przelotowy przewodu !

12 13

14

- wiercimy kolejny otwór o średnicy 10mm w rogu górnej płyty szafki

16

 

 

- w kolejnym kroku przeciągamy przez wywiercony otwór przewód oprawy - czynność tą poprzedzamy odsunięciem półki w szafce

17

 

- kleimy przewód po krawędzi wewnętrznej szafki tak, aby nie przeszkadzał w użytkowaniu szafki i jej nie szpecił

18 19

- wyprowadzone na górę przewody z opraw zamontowanych pod szafakimi spinamy ze sobą za pomocą magistrali systemu Power LIGHT, a gniazdo magistrali podłączamy do zasilacza

20 21

23

 

- do zasilacza podłączamy przewód sieciowy z włącznikiem manualnym i podłączamy go do gniazdka 230V (opcjonalnie kompletując zestaw oświetlenia Power LIGHT można wybrać jeden z czterech włączników systemu: manualny, ruchowy, zbliżeniowy lub bezdotykowy)

24

 

Po włączeniu przełącznika cieszymy się pięknie oświetlonym blatem naszej kuchni.

25

27

czas montażu ok 1 godziny

koszt zastosowanego systemu ok 330zł brutto

moc pobierana przez oprawy < 30W

systemy Power i Deco Light można zamówić pod poniższym linkiem lub kontaktując się bezpośrednio z naszym działem sprzedaży pod tel: 71 352 81 91

Kup ten produkt

Zobacz katalog