Aktualności

Panel led do uprawy roślin

W poniższym artykule przedstawiamy prosty i niedrogi sposób na wykonanie panela led do uprawy roślin. Do wykonania panela wykorzystamy jedną z płytek aluminiowych z naszej oferty zaprojektowaną do montażu do 10 diod led mocy w klasycznej obudowie typu luxeon K1 (ledy o mocy 1 - 3W). W naszym panelu użyjemy solidnych diod tajwańskiego producenta Helio Optoelectronic, którego diody posiadamy na skłądzie magazynowym. Dzięki naszej koncepcji lampy led do uprawy roślin nie trzeba tracić mnustwa czasu na żmudne łączenie pojedyńczych diod led typu star i montowania ich na owiercanych płytach aluminiowych. Poniżej pokażemy jak w 20 minut wykonać taki Panel samemu. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Poniżej narzędzia oraz elementy potrzebne do złożenia lampy led do hodowli roślin; opis elementów pod zdjęciem. Poza elementami z fotografii potrzebne będą jeszcze obcinaczki, ewentualnie nożyk lub urządznie do zdejmowania izolacji o ile ktoś sobie nie radzi z tą operacją za pomocą obcinaczek.

jak-wykona-panel-led

1. Płytka do diod led na podłożu aluminiowym MPCB 14X10 HS 10LED

2. Diody LED Helixeon firmy Helio - prąd pracy 350mA (w naszej lmpie użyjemy ośmiu diod Hyper Red 660nm oraz dwóch diod niebieskich: jednej Royal Blue 440nm, a drugiej klasycznej niebieskiej 470nm)

3. Zasilacz prądowy MEAN WELL APC-12-350mA - zasilacz jest źródłem prądowym, które automatycznie dobierze odpowiednie napięcie dla diod led wlutowanych na płytkę pilnując aby nie był przekroczony prąd 350mA.

4. Pasta termoprzewodząca - pod diody oraz termik.

5. Lutownica.

6. Spoiwo lutownicze.

7. Bezpiecznik termiczny oraz blacho-wkręty o średnicy 3mm do jego montażu.

Opis płytki aluminiowej pod diody led.

Kup ten produkt

Płytka umozliwia montaż do 10 diod led (1-3W) w obudowie typu luxeon K1. Rozkład ścieżek pozwala na uzyskanie dwóch równoległych szeregów po 5 diod; lub jedengo szeregu z dziesięcioma diodami. Łącząc pola lutownicze oznaczone Z1 uzyskujemy jeden szereg 10 diod, a zwierając pola Z2 i Z3 mamy dwa równoległe względem siebie szeregi po 5 ledów. Jako, że zastosujemy do budowy panelu diod o nominalnym prądzie pracy 350mA i o takim prądzie mamy zasilacz APC-12-350 wszystkie diody połączymy szeregowo zwierając pola lutownicze oznaczone Z1 (czynność pokazana została kilka zdjęć niżej).

Patrząc na płytkę w poniższym ułożeniu plusy diod mamy po lewej stronie. A miejsca montażu diod oznacozne są numerami od 1 do 10.

Pola lutownicze oznaczone na zdjęciu literą T przewidziane zostały do montażu bezpiecznika termicznego, który wyłącza lampę kiedy temperatura płytki przekroczy 85 stopni celcjusza, czyli jeszcze w bezpiecznym momencie dla życia diod Helixeon Helio, których maksymalna temperatura pracy to 105 stopni celcjusza. W przypadku nie montowania bezpiecznika termicznego do prawidłowej pracy panelu pola te należy zewrzeć ze sobą.

Oznaczenie Za wskasuje na pola lutownicze gdzie należy podłączyć zasilacz.

Wymiar płytki PCB 140x10mm aluminium o grubości 1,5mm

pytka-aluminiowa-do-led

Diody Helixeon od firmy Helio użyte do obsadzenia panelu:

Kup ten produkt

diody-do-uprawy-rolin-growe-led

diody-do-uprawy-rolin-growe-led-2

Najpiwrw montujemy kolor czerwony Hyper Red 660nm - 8szt.

lutujemy-diody-hyper-red-660nm

Pod diody oraz termik nakładamy niewielką ilość pasty termoprzewodzącej:

obsadzamy-pytk-diodami-led-hyper-led

Układany diody led w ich padach zwaracając uwagę na biegunowość. + diod po lewej stronie - w przypadku diod Helixeon nóżka diody z niewielkim otworem to +

panel-led-do-hodowli-rolin-liciastych

Kładziemy diody Niebieskie 640nm i 670nm

diody-royal-blue-i-blue-led-440nm-460nm

Lutujemy diody.

lutowanie-diod-mocy

Zwieramy za pomocą cyny pola lutownicze Z1 zapewniając diodom szeregowe połączenie.

lutowanie-zworki

lutowanie-zworki-2

Montujemy termik. W przypadku jego braku zwieramy ze sobą pola lutownicze pod niego przygotowane. Opcjonalnie można tutaj też zamontować przełącznik.

zabezpieczenie-termiczne-diod-led

zabezpieczenie-termiczne-ledw

termobimetal-jako-zabezpieczenie-led

Po przylutowniu termika dociskamy go do płytki za pomocą dwóch blachowkrętów o średnicy 3mm z dużym łepkiem. Pamiętając, aby pod termik dać odrobinę pasty termoprzewodzącej. Po przykręceniu termika wystające na drugą stronę bolce wkrętów ucinamy i szlifujemy aby licowały się z dolną powierzchnią płytki.

termobimetal-jako-termik-lampy-led

Czas na podłaczenie zasilacza. Mamy w jednym szeregu 8 diod czerwonych 660nm i dwie niebieskie. Spadek napiecia przy nominlnym prądzie 350mA na czerwonych to 2,2-2,4V, a na niebieskiech 3-3,2V. Co daje nam łącznie npaięcie potrzebne do zaświecenia lampy rzedu 19,6-26V; nasz zasilacz stsabilizuje prąd 350mA w zakresie 9-36V tak więc doskonale sprawdzi się do zasilania panela led.

Kup ten produkt

zasilacz-prdowy-do-led-350ma

Przewody zasilacza lutujemy jak na poniższej fotografi do padów oznaczonych Za. Za zachowując odpowiednią biegunowość.

zasilanie-panela-led

Panel gotowy. Teraz należy tylko podpiąć 230V zasilaczowi i rozbłyśnie światło.

zasilanie-led

panel-led-do-uprawy-rolin-led

growe-led

growe-led-panel

I gotowe :)

Przy pracy ciągłej z diodami Helixeon z typoszeregu 1W 350mA w temperaturze otoczenia 20 stopni celcjusza płytka panela nagrzewa się maksymalnie do ok 50-60 stopni celcjusza i teoretycznie nie wymaga dodatkowego radiatora chłodzacego. Należy jednak pamiętać, że każde obniżenie temperatury ledów przekłada się na dłuższy ich czas życia, w związku z czym polecamy przykręcić panel do dodatkowego radiatora.

Powyższy opis przedstawia przykładową konfigurację 8 ledów czerwonych i 2 niebieskich, należy jednak pamiętać, że oferowana przez nas płytka może być obsadzona innymi kolorami i proporcjami ledów. W ofercie posiadamy równeiż diody białe 1 i 3W oraz inne specjalistyczne barwy jak Infra Red czy UV.

Jeżeli panel z pojedyńczej płytki jest dla Państwa za słaby sugerujemy budowę lamp składających się z kilku tego typu paneli.

Kup ten produkt

Koszt Panelu wykonanego samodzielnie / PLN brutto:

Płytka PCB ALU: 24,90zł

Diody czerwone 660nm 5,5zł/szt. x8szt. : 44zł

Dioda royal blue 440nm : 5,5zł

Dioda niebieska 470nm: 3,4zł

Termik: ~4 zł

Razem: 81,80zł

+ zasilacz w przypadku APC-12-350: 25,90zł

Poniżej przedstawiamy sposoby połączenia większej ilości powyżej opisanych paneli ze sobą pod jeden zasilacz:

1. Dwa panele na jednym zasilaczu APC-25-350 - połączenie szeregowe:

2-panele-led-do-hodowli-rolin

>> zamów zasilacz APC-25-350

2 Trzy panele led na jednym zasilaczu APC-35-350 - połączenie szeregowe:

grow-led

>> zamów zasilacz APC-35-12

 

W przypadku potrzeby zasilenia większej ilości paneli led prosimy o kontakt mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

>> Warunki oświetlania roślin diodami świecącymi LED