Zasilanie diod led z sieci 230V prościej i bezpieczniej

Diody ograniczające prąd znane są już wiele lat, jednak ich zastosowanie nie było zbyt szerokie, pomimo faktu, że ich zalety w uproszczeniu wielu połączeń były oczywiste. Dzięki rozwojowi LED dla oświetlenia w ostatnich latach, zalety zastosowania CLD stały się ewidentne. Dioda ograniczająca prąd - current limiting diode (CLD) to element, który potrafi zastąpić cały układ regulujący prąd. Prąd płynący przez CLD jest prawie niezależny od podłączonego napięcia. Pozwala na bezpośrednie zasilanie LED i znacząco uproszcza cały układ.

CLD zwykle produkowana jest podobnie jak tranzystory JFET z wykróconymi wyprowadzeniami G i S. Głównym parametrem CLD jest Ip, tzn. „pinch-off“ albo prąd regulacyjny. Kiedy do diody podłączone jest napięcie, prąd rośnie prawie linearnie wraz z rosnącym napięciem. Przy pewnej wartości napięcia (zwykle kilka Volt), prąd osiągnie 80% Ip i od tego punktu wrasta już tylko bardzo powoli, osiągając Ip. Dlatego też punkt ten nazywany jest VL – napięcie graniczne (limitting voltage).

cld_charakterystyka

Oferujemy Państwu typ CL20M45, którego prąd regulacyjny wynosi 20mA, napięcie graniczne 4.5V a maksymalne napięcie robocze 45V. Z podanych parametrów widać, że taka dioda może być zastosowana jako źródło prądu dla napięcia od 4,5 do 45V. Naturalnie napięcie na obciążeniu może być o wiele wyższe. Ponieważ 20 mA to typowy prąd zwykłych LED 5mm albo SMD, dioda CL20M45 idealnie nadaje się do ich zasilania. W aplikacjach DC jest naprawdę tylko jeden element – dioda CLD, wystarcza do stworzenia układu zasilania. Możliwe jest zasilanie nawet pojedynczej LED, np. ze źródła samochodowego 12V, jednak aby uzyskać wysoką sprawność, lepszym rozwiązaniem jest zasilanie pola LED połączonych szeregowo. Na przykład dla aplikacji samochodowych, gdzie napięcie zwykle waha się w zakresie 12 do 14.4V, odpowiednie są 3 białe LED połączone szeregowo. Jeżeli potrzebny jestwyższy prąd, CLD można je połączyć równolegle.

Główne zastosowanie CLD jest w przypadku większych pól LED zasilanych ze źródła DC albo AC. Ponieważ spadek napięcia na CLD jest w tym przypadku bardzo mały, w porównaniu z napięciem na diodach LED, sprawność takiego obwodu jest bardzo wysoka. Bardzo prosty układ wg obrazka wystarczy do zasilania LED z sieci 230V. Ponadto, ponieważ obwód nie zawiera kondensatora elektrolitycznego, ma wyższą żywotność w porównaniu z konwencjonalnymi układami i wystarcza mniejszy prostownik mostkowy, ponieważ nie powstają skoki prądowe od ładowania kondensatora podczas włączania. Sposób ten opisany jest w „Diotec design idea“.

cld_schemat

Zalety / Cechy:

element regulujący prąd – Źródło prądu

pozwala na wyjątkowo proste załączenie układów z prądem stałym

prąd 20mA idealnie nadaje się do zasilania LED 5mm i SMD

wyjątkowo prosty układ do zasilania LED z 230V AC

ulepszona żywotność w porównaniu z konwencjonalnymi zasilaczami LED

maksymalna moc rozproszona 1W

Obudowa SMD SMB/DO214AA

>> Zastosowanie diod CLD do zasilania diod led HV HELIO

źródło: http://www.soselectronic.pl/?str=940