Aktualności

Żarówki LED. Co wybrać ?

Charakterystyka rynku:

W handlu od kilku lat spotykamy się z coraz nowszymi rozwiązaniami żarówek opartych o nowoczesną technologię led. Początkowo były to żarówki głównie dekoracyjne zbudowane na diodach led małej mocy upakowanymi jedna przy drugiej na niewielkiej powierzchni.

TEST ŻARÓWEK LED 10W 2013 i Koniecznie kliknij i sprawdź

Żarówki tego typu choć przestarzałe technicznie i mało wydajne nadal królują na polskim rynku, głównie za sprawą niskiej ceny i słabej świadomości społeczeństwa w tej dziedzinie - klient często ulegającego mitowi, że im więcej diodek tym mocniejsza żarówka, a tak niestety zawsze nie jest. Tym samym nabywcy po zakupie tego typu żarówki często są rozczarowani i zniechęcają się do tego typu źródeł światła. Często słyszy się komentarze w stylu "ktoś im obiecywał super energooszczędny zamiennik halogenu 50W, a żarówka 80 led po umieszczeniu w oprawie okazała się słabsza od halogenu 20W".

Z czasem zaczęły pojawiać się na rynku kolejne rozwiązania żarówek led oparte tym razem na nowszych i wydajniejszych diodach led tak zwanych POWER LEDACH, które w wydajnych wersjach lepszych producentów już śmiało mogą zastępować halogeny większych mocy. Żarówki tego typu jednak nie mają łatwego wejścia na specyficzny polski rynek, choć na zachodzie i w Azji już dawno wyparły z rynku oświetleniowego starsze wersje żarówek wieloledowych. W Polsce nie mogą się "zadomowić". Głównie za sprawą wyższej ceny oraz bariery psychologicznej - bo jak to może świecić mocnej żarówka z trzema diodami od tej z osiemdziesięcioma!

Zanim przejdziemy do porównania żarówek kilka istotnych uwag o żarówkach led.

Jakie parametry żarówek są istotne przy jej zakupie.

Żarówki led charakteryzują się wieloma parametrami. Jednym z głównych i istotnych dla użytkownika jest strumień światła żarówki led określamy w lumenach [lm], nie moc elektryczna podawana w watach. Lumenami określa się zdolność źródła światła do oświetlenia przestrzeni i jednostka ta uwzględnia całe promieniowanie emitowane przez żarówkę LED we wszystkich kierunkach. W żarókach kierunkowych producenci podają wartość światłości w kandelach [cd] – kandele to strumień świetlny odniesiony do danego kąta bryłowego. Reasumując łatwiej jest porównać żarówki led, których jasność została podana w lumenach. Jeżeli mamy dwie żarówki led w których producenci podają jasność w kandelach, żarówki takie możemy porównać tylko w przypadku kiedy kąt rozproszenia światła obydwóch żarówek jest taki sam. W innych przypadkach pozostaje nam przeliczanie matematyczne.

Kolejnym istotnym parametrem podawanym niekiedy w specyfikacji żarówki led jest współczynnik oddawania barw określający w praktyce jak widoczne są kolory przy danym źródle światła. Im wyższa wartość współczynnika tym lepsze oddawanie barw. Przyjmuje się że dobre źródła światła mają wartość współczynnika na poziomie >80%.

Istotnym dla użytkownika parametrem, o który często pytają klienci jest żywotność, niestety każdy oczekuje od żarówki diodowej nieśmiertelności, a jak wiadomo póki co nie ma rzeczy wiecznych. I choć diody led w dobrych wykonaniach charakteryzują się bardzo długim czasem życia, często przewyższającym czas życia innych źródeł światła to też kiedyś zgasną. Proces ten nie następuje jednak od razu jak to ma miejsce w innych źródłach światła, a przebiega powoli. Dobrzy producenci żarówek led określając czas życia w specyfikacji np. na poziom 35tyś godzin mają na myśli czas po którym jasność użytych diod led w żarówce spada o połowę. Niestety często parametr żywotności żarówek led jest zawyżany szczególnie ma to miejsce w tanich produktach chińskich. Często w najtańszych żarówkach led po bardzo krótkim czasie zmienia się barwa emitowanego światła, np. z ciepłobiałej na niebieską. Efekt ten przypisać można zastosowanym w tego typu żarówce bardzo słabej jakości diodom led, w których degradacji ulega luminofor.

Jako ostatni parametr, o którym warto wspomnieć charakteryzujący daną żarówkę led jest jej sprawność (wydajność) – parametr ten podawany jest w lumenach na watt [lm/W] – producenci często nie podają tego parametru na opakowaniu bo jest niewygodny. Wydajność żarówki jednak łatwo obliczyć – jest to strumień świetlny odniesiony do pobranej przez jego źródło mocy elektrycznej. Czyli np. mając żarówkę led , której strumień światła określany jest na 250lm, a moc pobierana to 5W łatwo obliczyć, że wydajność żarówki to 50lm/W (250lm/5W). Dobre żarówki led na obecną chwilę charakteryzują się wydajnością świetlną na poziomie 50-60lm/W. Starego typu żarówki wieloledowe parametr ten mają ma poziomie 20-30lm/W, co jest wartością przeciętną, ponieważ typowy halogen który chcemy zastąpić parametr ten ma na poziomie 12-15lm/W czyli tylko o połowę gorszy. Podsumowując jeżeli zależy nam na energooszczędnym oświetleniu nie warto zastępować halogenów żarówkami led o wydajności na poziomie 20lm/W, warto w tym przypadku trochę więcej zainwestować i kupić prawdziwą energooszczędną żarówkę LED. Przy obecnej technice stosując najlepsze żarówki led o takim samym strumieniu światła co halogen i wydajności 60lm/W uzyskujemy pięciokrotnie mniejsze zużycie prądu w stosunku do oświetlenia halogenowego.

Żarówki led w praktyce.

test żarówek led

W praktyce klient chcący nabyć żarówkę led nie ma łatwo, często oszukiwany jest poprzez nieuczciwych sprzedawców i producentów. Przekłamanie następuje głównie w wartości mocy pobieranej przez żarówkę i jej wydajności. Często moc elektryczna, którą podaje producent dotyczy nie całej żarówki a samych diod led – producent zapomina podać strat zasilacza. Przykładem mogą być typowe szeroko oferowane żarówki wieloledowe oraz żarówki na diodach mocy. Na niektórych żarówkach 80 led producenci określają moc żarówki na 3,6W – w tego typu żarówkach w pełni wysterowane diody powinny pobierać ok 5W, oczywiście można je sterować słabiej ale słabszy będzie również strumień światła emitowanego przez taką żarówkę. Dodatkowo nadmienić należy, że w żarówce z reguły znajduje się zasilacz redukujący napięcie dla diod, którego sprawność nie wynosi 100%, a więc są na nim również straty mocy. Podobne przekłamanie czasami następuje w przypadku żarówek power led – czasami producent lub sprzedawca podaje moc żarówki jako sumę mocy zastosowanych w niej diod, zapominając, że w żarówce znajduje się zasilacz. Oczywiście wszystkie powyższe argumenty nie mają zniechęcić Państwa do stosowania żarówek led, nie chodzi również o obalenie mitu energooszczędności tego typu źródeł światła, a raczej o nutę edukacji, dzięki, której przestaniemy stosować przekolorowane kiepskiej jakości najtańsze wyroby chińskie. Na koniec kilka słów o bardzo istotnej kwestii, a mianowicie porównywanie ledowych źródeł światła do innych żarówek. Często pada pytanie jakiej żarówki tradycyjnej czy halogenu odpowiednikiem jest ta żarówka led. W tym miejscu najlepiej porównać wartość podawaną w lumenach lub kandelach jednego i drugiego źródła światła. Dla przykładu podam, że halogen 20W charakteryzuje się typowym strumieniem światła na poziomie 250-300lm w zależności od modelu i producenta, a typowa żarówka 80 led ma ten parametr na poziomie 150-190lm, tak więc jak łatwo stwierdzić , że nie świeci nawet jak halogen 20W, aczkolwiek niektórzy sprzedawcy w internecie śmiało piszą, że jest odpowiednikiem żarówki 60W.

>> Nasza oferta żarówek led